As Origens do Tribunal




Des. José Carlos Malta Marques
(03.01.2013 a 05.01.2015)
Des. Sebastião Costa Filho
(02.02.2011 a 03.01.2013)
Desa. Elisabeth Carvalho Nascimento
(02.02.2009 a 02.02.2011)
Des. José Fernandes de Hollanda Ferreira
(01.02.2007 a 02.02.2009)
Des. Estácio Luiz Gama de Lima
(11.02.2005 a 01.02.2007)
Des. Washington Luiz Damasceno Freitas
(03.09.2004 a 11.02.2005)
Des. Geraldo Tenório Silveira
(14.02.2003 a 03.09.2004)
Des. José Fernando Lima Souza
(05.02.2001 a 14.02.2003)
Des. Orlando Monteiro Cavalcanti Manso
(05.02.1999 a 05.02.2001)
Des. Jairon Maia Fernandes
(03.02.1997 a 05.02.1999)
Des. José Agnaldo de Souza Araújo
(01.02.1995 a 03.02.1997)
Des. Hélio da Rocha Cabral Vasconcelos
(01.02.1993 a 01.02.1995)
Des. Gerson Omena Bezerra
(01.02.1991 a 01.02.1993)
Des. José Marçal Cavalcanti
(01.02.1989 a 01.02.1991)
Des. Eraldo de Castro Vasconcelos
(02.02.1987 a 01.02.1989)
Des. Paulo da Rocha Mendes
(01.02.1985 a 02.02.1987)
Des. Luis de Oliveira Sousa
(13.08.1981 a 01.02.1985)
Des. Alfredo Gaspar de Mendonça
(02.02.1981 a 13.08.1981)
Des. Benedito Barreto Accioly
(12.03.1974 a 09.03.1977)
Des. Ernandi Lopes Dorvillé
(13.03.1970 a 12.03.1974 / 09.03.1977 a 01.02.1980)
Des. Olavo Accioly de Moraes Cahet
(17.03.1966 a 13.03.1970 / 01.02.1980 a 02.02.1981)
Des. Antônio César de Moura Castro
(13.03.1962 a 17.03.1966)
Des. Edgar Valente De Lima
(28.08.1959 a 13.03.1962)
Des. Meroveu Cunha de Oliveira Mendonça
(31.05.1957 a 28.08.1959)
Des. Domingos Paes Barreto Cardoso
(18.03.1955 a 19.03.1957)
Des. Manoel Xavier Accioly
(12.01.1945 a 02.10.1950)
Des. Herrmann Byron de Araújo Soares
(19.01.1943 a 12.01.1945 / 02.10.1950 a 16.01.1951 / 19.03.1957 a 31.05.1957)
Des. Augusto de Oliveira Galvão
(26.11.1937 a 19.01.1943 / 16.01.1951 a 18.03.1955)
Des. Esperidião de Barros Albuquerque Lins
(25.04.1930 a 26.11.1937)
Des. Benjamim Pereira do Carmo
(14.03.1930 a 25.04.1930)
Des. Adalberto Elpídio de Albuquerque Figueiredo
(13.10.1922 a 14.03.1930)
Des. Aurélio Numeriano Pontes da Silveira
(29.01.1907 a 06.02.1912)
Des. Francisco José da Silva Porto
(06.02.1903 a 29.01.1907 / 06.02.1912 a 13.10.1922)
Des. Graciano Xavier Carneiro da Cunha
(08.07.1898 a 06.02.1903)
Des. José Casado Accioli Lima
(25.06.1895 a 08.07.1898)
Des. Manoel Fernandes de Araújo
(23.11.1894 a 25.06.1895)
Des. Tibúrcio Valeriano Rocha Lins
(01.07.1892 a 23.11.1894)